تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
iranfoodex
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۰۹:۲۰

فيلتر نخي يكي از پر كاربردترين انواع فيلتر مورد استفاده در دستگاه تصفيه آب مي باشد كه ساخته شده از الياف پلي پروپيلن مي باشد .
فيلتر نخي نسبت به ساير فيلترهاي دستگاه تصفيه آب اين مزيت را دارد كه قابل شستشو بوده و ميتوان پس از شستشو ، مجددا از ان به عنوان فيلتر دستگاه تصفيه آب استفاده نمود.
در برخي از انواع دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن مانند دستگاه تصفيه آب دريايي ، استفاده از فيلتر نخي ضروري و اجتناب ناپذير مي باشد .
ميزان حساسيت در فيلتر نخي و همچنين منافذ آن ، بستگي به نوع بافت فيلتر نخي دارد .
عموما فيلتر نخي قابل توليد در اندازه و حساسيت هاي مختلفي متغير بين 1 تا 200 ميكرون مي باشد .
ار فيلتر نخي ، علاوه بر صنعت تصفيه آب و دستگاههاي آب شيرين كن ، در صنايع ديگري همچون ليتوگرافي و ... نيز استفاده مي شود.
فيلتر نخي نيز مانند ساير فيلتر ها بر اساس نوع ضخامت ان ، در اصطلاح به فيلتر نخي اسليم و فيلتر نخي جامبو مصطلح مي باشد.

 

فيلتر آلكالاين

فيلتر اليافي

فيلتر كربني

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۳۲:۱۵

فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي ، نوعي از فيلرهاي دستگاه تصفيه آب مي باشد كه خاصيت اسيدي آب را كم كرده و به آن خاصيت قليايي مي بخشد .
فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي آب را يونيزه نموده و با توليد هيدروژن فعال در آب ، باعث ايجاد خاصيت آنتي اكسيداني در آب مي شود.
همچنين فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با تامين املاح مورد نياز بدن ، همچون منيزيم و كلسيم ، مانع از بروز پوكي استخوان و بسياري از بيماري هاي مزمن در بدن مي شود .
در واقع فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با افزايش سطح پي هاش آب ، باعث ايجاد خاصيت قليايي آن شده كه اين پارامتر ، براي سلامتي بدن بسيار مفيد مي باشد.
علاوه بر اين فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با سم زدايي آب ، امكان جذب مواد مغذي آن را تسهيل كرده و باعث نفوذپذيري بيشتر آب توسط سلولهاي بدن مي گردد.
فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي كليه سموم و آفت كشهايي كه به صورت احتمالي ممكن است در آب وجود داشته باشد از بين برده و آبي با درصد خلوص بالا توليد مينمايد.

 فيلتر نخي 

فيلتر كربني

فيلتر اليافي

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۰۲:۳۶

اطلاعاتي مفيد درباره كارتن پلاست
كارتن پلاست ورقه اي به شكل كارتن مي باشد كه از دو ورقه مسطح از جنس پلاستيك يا پلي پروپيلن و به صورت اكستروژن تشكيل شده است . دو سطح ورقه كارتن پلاست توسط صفحات باريك و عمودي كه در يك راستا و به صورت موازي با يكديگر قرار گرفته اند ، بهم متصل مي شوند.
كارتن پلاست داراي محاسن و مزاياي زيادي مي باشد كه در زير به برخي از انها اشاره خواهد شد:
كارتن پلاست نسبت به ساير انواع كارتن از ميزان مقاومت بيشتري در مقابل عوامل فيزيكي و ضربات برخوردار مي باشد .
كارتن پلاست در برابر تغيير شكل و همچنين ضربات ، بسيار مقاوم مي باشد .
كارتن پلاست طيف وسيعي از تغييرات دمايي بين 15 تا 60 درجه سانتيگراد را تحمل مينمايد .
يكي ديگر از مزاياي كارتن پلاست ، سبك ، قابل شستشو و انعطاف پذير بودن آن مي باشد .
همچنين تمامي مواد اوليه به كار رفته در توليد كارتن پلاست غير سمي بوده و كاملا بدون بو و داراي استقامت زياد در برابر رطوبت مي باشد .كارتن پلاست قابليت بازيافت داشته و عايق حرارت و برق نيز مي باشد .
امروزه ورقهاي كارتن پلاست در صنايع مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرند كه يكي از موارد استفاده از كارتن پلاست ، استفاده از آن در كشاورزي و صنايع مرتبط با دام و طيور مي باشد .
از كارتن پلاست در بحث بسته بندي ميوه جات و محصولات كشاورزي استفاده مي گردد و همچنين ، استفاده از كارتن پلاست در سقف هاي مرغداري ها و به عنوان ديوار و سقف كاذب ،بسيار متداول شده است .

پوشش سقف كاذب

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۵۵:۴۸

كود سولفات روي 
وجود عنصر روي در تغذيه گياه در رشد و باروري و ميوه آوري آن بسيار موثر است . كمبود يا عدم تغذيه با عنصر روي باعث ريزش برگها در گياه ، دير باز شدن برگها ، ريزش ميوه هاي درخت و .. مي شود .
روش و زمان مصرف كود سولفات روي
كود سولفات روي به صورت چالكود ، محلول پاشي و جايگذاري عمقي بصورت موضعي استفاده مي شود . كود سولفات روي در خاكهاي سبك با آبياري معمولي هم قابل استفاده مي باشد . محلولپاشي زمين توسط كود سولفات روي به همراه كود اوره و اسيد بوريك در فصل پاييز و در بهار قبل از باز شدن شكوفه ها در افزايش ميوه و باروري گياه بسيار موثر خواهد بود
براي استفاده كود سولفات روي در درختان ، بايد در زمستان و در قسمت مياني سايه انداز به همراه كود حيواني و گوگرد به صورت چالكود به ميزان 200 تا 300 گرم به ازاء هر درخت بارور مصرف شود. 
در نباتات زراعي ، كود سولفات روي هنگام تهيه بستر بذر همراه با ساير كودهاي زمستانه به ميزان 60 تا 80 كيلو گرم در هكتار مصرف مي شود.
محلولپاشي: كود سولفات روي در درختان ميوه به نسبت 3 تا 5 در هزار و در محصولات زراعي به نسبت 3 تا 4 در هزار محلولپاشي مي شود. 
مشخصات كود سولفات روي 
استفاده از كود سولفات روي و هر يك از عناصر موجود در آن در صورت اختلاط با مواد آلي و گوگرد ، مي توانند شرايط تغذيه اي بسيار ايده آلي را براي گياه فراهم نموده و كمبودهاي تغذيه اي گياه را تامين نمايند.
نكات فني در مورد استفاده از كود سولفات روي 
• مصرف كود سولفات روي به صورت 1 تا 2 سال در ميان استفاده شود . 
• استفاده از كود سولفات روي با كود آلي در محدوده فعاليت ريشه باعث افزايش عملكرد كود سولفات روي مي شود.

 

كود سولفات مس 

كود سولفات آهن

كود مس

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۳۴:۲۰

فوائد و خواص مونو پتاسيم فسفات :
مونو پتاسيم فسفات يكي از انواع كودهاي فسفره مي باشد كه قابليت حل شدن در آب دارد و استفاده از آن در كشاورزي و بويژه براي محصولات باغي توصيه مي گردد.
به لحاظ ظاهري ، مونو پتاسيم فسفات پودر كريستالي نرمي است كه به راحتي و به سرعت در آب حل مي شود .
مونو پتاسيم فسفات ، فاقد كلر و هر گونه از فلزات سنگين و همچنين تركيبي بدون آمونيوم و نيتروژن مي باشد و به همين دليل ، استفاده از آن در كشت هاي هيدروپونيك يا آبكشت ، بسيار مناسب بوده و توصيه مي گردد .
به منظور اختلاط با ساير كودها نيز ، مونو پتاسيم فسفات ميتواند به خوبي با تركيبات نيترات و كودهاي نيتروژني ، همچون نيترات آمونيوم و نيترات كلسيم ، تركيب شده و به عنوان منبعي بسيار ايده آل ، مورد استفاده قرار گيرد .
مونو پتاسيم فسفات همچنين با بيشتر انواع كودها بجز كودهاي خانواده كلسيم و محلولهاي غليظ منيزيومي ، قابل حل شدن در آب و اختلاط مي باشد .
همچنين مونو پتاسيم فسفات مي تواند در سيستمهاي كود آبياري همچون سيستمهاي آبياري سنتر پيوت ، خطي ، سنتر لينير ، سيستمهاي آبياري قطره اي و كشتهاي هيدروپونيك مورد استفاده قرار گيرد .
با توجه به EC بسيار پايين مونو پتاسيم فسفات ، به راحتي قابل استفاده بر روي گياه و برگها بوده و با مصرف اين ماده بر روي گياه ، تقريبا احتمال سوختگي گياه وجود ندارد .
يكي از كاربردهاي مونو پتاسيم فسفات ، استفاده از آن به منظور كاهش بيماري هاي برگي گياهان مانند سفيدك دروغي مي باشد .
از آنجا كه مونو پتاسيم فسفات داراي مقاديري از تركيبات فسفري مي باشد ، لذا در محلولهاي تهيه شده از آن ، اسيديته، ثابت نگه داشته مي شود كه اين موضوع ميزان اثر بخشي آفت كش ها را افزايش مي يابد .
برخي از ويژگيهاي مونو پتاسيم فسفات
مونو پتاسيم فسفات بطور كامل قابليت حل شدن در آب را دارد .
اين تركيب ، ميزان شوري و شوري زايي پاييني دارد .
مونو پتاسيم فسفات باعث جذب ريز مغذي ها شده و راندمان جذب فسفر در اين تركيب بالاست.
از انجا كه مونو پتاسيم فسفات فاقد ازت بوده ، در دوره هايي از رشد گياه كه نياز به ازت نيست ، مصرف اين تركيب در رشد گياه تاثيرات چشمگيري خواهد داشت .
همانطور كه اشاره شد ، مونو پتاسيم فسفات فاقد عناصر و فلزات سنگين مي باشد .

 

كود سولفات پتاسيم

كود نيترات پتاسيم

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۲۸:۳۱

كود نيترات پتاسيم
كود نيترات پتاسيم يك كود محلول در آب است كه استفاده از ان در هر دوره زندگي گياه توصيه مي شود. كود نيترات پتاسيم عموما شامل 26 درصد پتاسيم و 19 درصد ازت مي باشد كه ازت موجود در نيترات پتاسيم باعث افزايش رشد گياه شده و پتاسيم آن مقاومت به خشكي ، شوري و آفات و بيماريها در گياه را افزايش مي دهد .
اگر گياه يا محصول زراعي شما دچار كندي در رشد مي باشد ، كود نيترات پتاسيم براي برطرف نمودن كمبود پتاسيم محصول شما بسيار موثر است زيرا منجر به افزايش رشد گياه خواهد شد.
روش استفاده از كود نيترات پتاسيم
همانطور كه گفته شد كود نيترات پتاسيم كاملا محلول در آب مي باشد و بصورت محلول پاشي مورد استفاده قرار ميگيرد.
براي كاربرد خاكي كود نيترات پتاسيم بايد 200 تا 300 كيلوگرم از اين كود را در هر هكتار و در زمان كاشت مورد استفاده قرار داد.
براي كاربرد آبياري ، كود نيترات پتاسيم به ميزان 100 تا 200 كيلوگرم در طول دوره رشد گياه و بين دو تا سه نوبت مورد مصرف قرار گيرد .
موارد مصرف كود نيترات پتاسيم
كود نيترات پتاسيم را ميتوان در هر مرحله از رشد گياهان استفاده كرد. اين كود مخصوصا در محصول پسته و درختان ميوه و صيف يجات و سبزي جات موثر است.
محاسن استفاده از كود نيترات پتاسيم
استفاده از كود نيترات پتاسيم باعث افزايش ميزان توليد و بهبود كيفيت محصول شده و همچنين باعث افزايش مقاومت گياه در مقابل خشكي ، آفات و بيماريها مي شود.

 

كود سولفات پتاسيم

مونو پتاسيم فسفات

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۲۴:۵۷

كود سولفات پتاسيم
بيش از 90 درصد معادن پتاس در كانادا ، بلاروس و روسيه قرار دارد و براي تامين پتاس مورد نياز گياه اين عنصر يكي از تركيبهاي سولفات پتاسيم و يا كلرور پتاسيم خواهد بود . در هنگام تهيه و خريد كود سولفات پتاسيم بايد موارد زير مورد بررسي قرار گيرد .
كود سولفات پتاسيم خالص بايد 52 درصد K2O و 18 درصد گوگرد داشته باشد . هر چه كود سولفات پتاسيم شما ناخالصي بيشتري داشته باشد ، اين اعداد كمتر خواهد بود و البته نكته مهم اين است كه اين ناخالصي مربوط به چه عناصري مي باشد چون برخي از عناصر ميزان جذب پتاسيم را كاهش ميدهد .
در كود سولفات پتاسيم ميزان پتاسيم 42 درصد از كل و در كلرور پتاسيم اين ميزان 50 درصد از كل خواهد بود. به طور كلي كود كلرور پتاسيم از كود سولفات پتاسيم ارزانتر مي باشد اما به علت شوري خاك ايران ، كود سولفات پتاسيم بيشتر توصيه مي شود .
عنصر پتاسيم در كود سولفات پتاسيم جزء عناصر ماكرو يا همان عناصر پرمصرف مي باشد كه بيشترين نقش را در توليد گل و ميوه و افزايش مقاومت گياه دارد . به طور كلي  كود سولفات پتاسيم عمومي ترين كود حاوي عنصر پتاسيم است كه در زراعت مصرف مي شود.
گياهاني كه مبتلا به كمبود كود سولفات پتاسيم هستند عموما گياهاني ضعيف ، كوتاه و كوچك هستند . رشد ساقه اصلي و شاخه ها در اين گياهان متوقف گشته و فاصله ميان گره ها كوتاه مي شود و در صورت شدت كمبود پتاسيم ، شاخه هاي گياه از انتها شروع به خشك شدن مي كنند .
سولفات پتاسيم 
پتاسيم بعد از ازت يكي از پركاربردترين و پر مصرف ترين عناصر مورد نياز گياهان به شمار ميرود . عنصر پتاسيم در رشد و باردهي و ميوه دهي و كيفيت ميوه درخت بسيار تاثير گذار مي باشد .
بنابراين براي رفع نيازهاي خاك و گياه استفاده از مشتقات پتاسيم همچون سولفات پتاسيم يكي از متداولترين و كاربردي ترين موارد مي باشد .
يكي از مهمترين ويژگيهاي كود سولفات پتاسيم ميزان بالاي انحلال آن در آب مي باشد . 119 تا 122 گرم از اين ماده براي تركيب و انحلال با يك ليتر آب كافيست .
در كود سولفات پتاسيم حداقل 50 تا 52 درصد عنصر پتاسيم موجود مي باشد و همچنين حداقل مقدار سولفور موجود در سولفات پتاسيم 40 درصد ميباشد بنابراين با وجود اين عناصر استفاده از كود سولفات پتاسيم از طريق آب آبياري امكان پذير خواهد بود .
مزاياي استفاده از كود سولفات پتاسيم :
• استفاده از كود سولفات پتاسيم مقاومت گياه را در برابر سرمازدگي به نحو چشمگيري افزايش ميدهد .
• كود سولفات پتاسيم باعث افزايش كيفيت ميوه و طعم و رنگ آن ميشود . همچنين كود سولفات پتاسيم مقاومت گياه را نسبت به شوري و خشكي افزايش ميدهد .
• كود سولفات پتاسيم سبب جذب بيشتر آهن و ساير عناصر مي شود .
• كود سولفات پتاسيم خاصيت قلياييت خاك را به خصوص در اطراف ريشه گياه كاهش ميدهد و محيط مساعد تري براي جذب عناصر ، براي گياه فراهم ميكند.
توصيه هايي مفيد درباره استفاده از كود سولفات پتاسيم :
بهتر است در صورت استفاده از كود سولفات پتاسيم به صورت محلول پاشي ، اين كود در ظرفي به صورت جداگانه در آب حل شود .
كود سولفات پتاسيم را به هيچ وجه با تركيباتي از كلسيم و مس مخلوط نكنيد .
چنانچه در هنگام محلول پاشي با كود سولفات پتاسيم ، پوشش مناسبي بر روي شاخ و برگ درخت استفاده شود ، تاثير استفاده از آن بالاتر خواهد رفت .
بهترين زمان مصرف كود سولفات پتاسيم در درختان ميوه بعد از گلدهي و در زمان رشد ميوه مي باشد .
اختلاط پذيري كود سولفات پتاسيم :
كود سولفات پتاسيم با اكثر تركيبات كودي قابل استفاده و اختلاط است ولي همانطور كه اشاره شد از تركيب كردن كود سولفات پتاسيم با تركيبات كلسيم و مس بپرهيزيد .
به منظور نگهداري از كود سولفات پتاسيم ، محيطهاي خشك و خنك ، بهترين مكانها براي نگهداري مي باشند .

مونو پتاسيم فسفات 

كود نيترات پتاسيم

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۱۶:۴۶

مروري بر انواع آبخوري مرغداري 
آبخوري دستي كله قندي
آبخوري دستي كله قندي توسط نيروي انساني قابل كنترل مي باشد و همه فرآيند پر و خالي شدن ، ضد عفوني و شستشوي آبخوري توسط نيروي انساني انجام ميشود. اين نوع آبخوري مناسب براي جوجه هاي جوان مي باشد . حداقل ظرفيت اين نوع آبخوري دو و حداكثر ظرفيت آن 4 ليتر مي باشد .
آبخوري دستي ناوداني
جنس اين نوع از آبخوري عموما آهن سفيد و يا آلومينيوم و پلاستيك بوده و به سيستم آب لوله كشي يا تانكر آب وصل مي باشد . از اين نوع آبخوري بيشتر براي پرورش مرغ تخمگذار و درون قفس مورد استفاده قرار مي گيرد. در آبخوري دستي ناوداني بطور دائم جريان اب تميز به صورت ملايم وجود داشته و آب اضافي توسط يك دريچه در انتهاي آبخوري خارج مي شود.
در استفاده از اين نوع آبخوري مصرف آب بالا ميرود و همچنين ضد عفوني و شستشوي آبخوري بيشتر از ساير انواع آبخوري مي باشد . يكي ديگر از معايب اين نوع آبخوري مشكلاتي است كه با قطع شدن آب پيش مي آيد.
آبخوري نيپل يا اتوماتيك قطره اي 
اين نوع آبخوري در قفسهاي اتوماتيك استفاده مي شود و بسيار بهداشتي بوده و علاوه بر آن نيازي به ضد عفوني آبخوري به طور مكرر نيست. استفاده از اين نوع آبخوري بر خلاف آبخوري دستي ناوداني ، در مصرف آب بسيار صرفه جويي مي كند .نكته قابل توجه اين است كه اين نوع آبخوري براي جوجه هاي قبل از يك هفته مورد استفاده قرار نميگيرد.
آبخوري اتوماتيك سيفوني 
در اين نوع آبخوري يك صفحه مدور و يك بشقاب وجود دارد كه معمولا هر دوي اين قطعات پلاستيكي هستند كه توسط يك لوله به جريان اصلي آب وصل و آيزان مي باشد . زماني كه ميزان آب در آبخوري بيش از حد لازم باشد در اثر سنگيني آبخوري فنر به پايين كشيده شده و شير تنظيم آب بسته مي شود و بالعكس زماني كه آب آبخوري كمتر از حد مورد نياز باشد به علت سبكي فنر بالا رفته و شير باز ميشود . ارتفاع اين نوع آبخوري به فراخور سن جوجه و مرغها قابل تنظيم مي باشد .
اين نوع آبخوري بهداشتي و با صرفه مي باشد ولي براي تجهيز سالن به اين نوع آبخوري نيازمند به سرمايه بيشتري مي باشد .
آبخوري اتوماتيك فنجاني
آبخوري فنجاني عموما كوچك هستند و بين 5 تا 15 سانتيمتر قطر و 5 تا 6 سانت هم ارتفاع دارند . دو نوع از اين آبخوري وجود دارد. آبخوري فنجاني معلق و آبخوري فنجاني ماشه اي .

موضوع:
برچسب‌ها: آبخوري، آبخوري مرغداري، آبخوري نيپل،

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۰۸:۲۱

معرفي نوار تيپ پلاك دار 
در نوار تيپ پلاك دار آب بصورت يكنواخت و به شكل قطره و يا جريان هاي بسيار باريك در سطح خاك توزيع مي گردد .
فشار آب توسط مسيرهاي مارپيچ موجود در نوار آبياري پلاك دار ، تنظيم شده و سبب خروج و توزيع يكنواخت و يكدست آب در سطح خاك مي گردد .
اطلاعاتي درباره نوار تيپ پلاك دار 
در مقايسه با ساير انواع نوار تيپ ، نوار تيپ پلاك دار بصورت يكدست تر و يكنواخت تر عمليات آبياري را انجام مي دهد .يكنواختي آبياري توسط نوار تيپ پلاك دار باعث شده كه همواره سطح خاك از رطوبت كافي برخوردار باشد و اين موضوع سبب رشد سريع تر گياه و ممانعت از خفگي آن مي شود .
ضريب يكنواختي توزيع آب در سطح خاك در نوار تيپ هاي پلاك دار ، بيش از 95 درصد مي باشد .
در واقع سيستم آبياري مجهز به نوار تيپ پلاك دار ، با تسريع رشد گياه و كاستن ميزان تنشهاي موجود در خاك ، باعث افزايش باروري و بالا بردن راندمان كشاورزي مي گردد .
اگر چه ممكن است به خاطر قيمت نوار تيپ پلاكدار ، هزينه هاي سيستم آبياري افزايش يابد ، اما از طرفي با كاهش مصرف آب در اين نوع از نوار آبياري ، افزايش هزينه ها جبران شده و باعث افزايش سود كشاورزان مي گردد .
استفاده از نوار آبياري پلاك دار براي محصولاتي همچون ذرت ، گندم ، چغندر و ... توصيه مي گردد .در حال حاضر نوار تيپ پلاك دار با فواصل 10 ، 15 ، 20 و 30 سانت توليد و در بازار موجود مي باشد .
مزيتهاي استفاده از نوار تيپ پلاك دار
- در نوار آبياري پلاك دار دبي آب در طول مسير يكسان بوده و ميزان آبدهي از پلاك اول تا آخر ، يكسان بوده و در صورت اختلاف ، اين ميزان بسيار نا چيز مي باشد .
- همانطور كه اشاره شد ، با استفاده از نوار تيپ پلاك دار ميزان عملكرد محصولات افزايش يافته و سبب ارتقاي راندمان زراعت مي گردد .
- توزيع يكنواخت آبدهي و رطوبت يكنواخت و دايمي سطح خاك يكي ديگر از مزاياي استفاده از اين نوع نوار تيپ مي باشد .
- نوار تيپ پلاك دار در زمينهاي مسطح و غير مسطح قابل استفاده مي باشد

نويسنده :iranfoodex
تاريخ: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۰۴:۰۳

نوار تيپ درزدار يا نوار تيپ زيپي
به طور كلي نوار تيپ را به دو نوع نوار تيپ درزدار و نوار تيپ پلاك دار تقسيم بندي مي نمايند .
در زمان ساخت و توليد نوار تيپ درزدار ، به منظور خروج آب از نوار تيپ ، روزنه هايي بر سطح آن ايجاد مي شود .
در نوار آبياري درزدار قطره چكان وجود ندارد و به جاي آن در طول نوار ، نواري زيگزاگ يا زيپ مانند وجود دارد كه علاوه بر كنترل فشار آب ، آن را از درزهاي موجود در مسير زيپ مانند به خارج هدايت مي كند .
به علت همين مسير زيپ مانند تعبيه شده بر روي نوار تيپ درزدار ، اصطلاحا به آن نوار تيپ زيپي هم گفته مي شود .
مقايسه نوار تيپ درزدار با ساير انواع
ضريب يكنواختي خروج و پخش آب در نوار تيپ درزدار بين 70 تا 75 درصد مي باشد . اين ميزان در مقايسه با نوار تيپ پلاك دار بسيار كمتر مي باشد . همچنين ضريب تغيير فشار آب در طول مسير نوار تيپ درزدار از نوع پلاك دار كمتر مي باشد . اين بدان معناست كه فشار خروج آب در ابتدا و انتهاي نوار آبياري يكسان نبوده و اختلاف اين ميزان در حدود 4 در صد مي باشد .
موارد ذكر شده ، باعث برتري نوار آبياري پلاك دار نسبت به نوار تيپ درزدار مي باشد و همين امر باعث كاهش توليد آن نسبت به نوع ديگر نوارهاي آبياري گرديده است .
نوارتيپ درزدار با فواصل روزنه 10 ، 20 و 30 سانت توليد و در بازار موجود مي باشد .
موارد كاربرد نوار تيپ درزدار و موارد احتياطي
نوار تيپ درزدار براي كليه محصولات زراعي ، گلخانه اي و باغي مورد استفاده قرار مي گيرد .
در زمان استفاده از نوار تيپ درزدار توصيه مي گردد كه از آبهاي سخت و شور استفاده ننماييد و در زمان آبياري مراقب اندازه ذرات موجود در آب آبياري باشيد.
نوار تيپ درزدار را در طول مسير آبياري كنترل نماييد تا در هيچ قسمتي دچار خميدگي و شكستگي نباشد .
توصيه مي گردد از نوار آبياري درزدار در زمين هايي با شيب بيشتر از 2 درصد استفاده نگردد و در طول دوره آبياري ، نياز آبي گياه به خوبي تامين گردد .

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]